Малий бізнес на 3D-принтері

Друк на 3D-принтері відноситься до нових сфер людської діяльності. 3D-друк пройшов шлях від суто наукових розробок до серійного виробництва. До теперішнього часу він досить широко використовується в різних напрямках малого бізнесу.

Принципи роботи 3D-принтера

3D-принтер є верстатом з числовим програмним управлінням, який використовує метод пошарового створення деталі. Для роздрукування об’єкта на 3D-принтері необхідно створити його віртуальну об’ємну модель. Потім в друковане пристрій вноситься програма послідовного виготовлення цього об’єкта. Згідно з цією програмою за допомогою спеціального воску, пластика або металевої пудри виконується покрокове накладення тонких шарів матеріалу один на одного. В результаті з апарату виходить тривимірний фізичний об’єкт.

Дуже цінною властивістю 3D-друку є те, що її процес абсолютно виключає будь-яке втручання у вигляді людського фактора, так як створюється абсолютно точна фізична копія запрограмованої віртуальної моделі.

Залежно від конструкції 3D-принтера і застосовуваного матеріалу існують різні принципи створення фізичного тривимірного тіла. У малому бізнесі в основному застосовуються 3D-принтери, що працюють з пластиком. У таких апаратах розплавлена ​​пластична маса «видавлюється» з голівки у вигляді послідовних застигають на приймальному столику шарів.

Регулювання подачі пластикової маси здійснюється файлом, що містить необхідну інформацію про віртуальної моделі. Цей файл в залежності від типу 3D-принтера вводиться безпосередньо в друкує апарат або передається на нього за допомогою підключеного ПК.

3D-друк виконується методом покрокового накладення найтонших шарів матеріалу, в даному випадку гіпсової маси

Створення об’єкта за допомогою металевої пудри полягає у виконанні таких послідовних етапів:

  1. Друкуюча головка наносить на запрограмовані ділянки поверхні спеціальний клей.
  2. На всю поверхню розпорошується найтонша металева пудра.
  3. У місцях нанесення клею цей металевий порошок стає твердим.
  4. Зайва пудра здувається.

Потім процес знову і знову повторюється. В результаті виходить досить тендітна деталь. Для більшої міцності її засипають спеціальної бронзової пудрою і піддають термообробці.

3D-принтери в малому бізнесі

Апарати, на яких можна виконувати 3D-друк, умовно можна розділити на три великі групи:

  • 3D-принтери для домашніх умов;
  • професійні 3D-принтери;
  • комплекси на основі 3D-принтерів, які застосовуються на великих виробництвах.

Точних граней між названими групами, особливо між домашніми та професійними 3D-принтерами, не існує.

Види 3D-технологій

З метою малого бізнесу використовуються в основному домашні 3D-принтери, які ще називаються споживчими. Вони здебільшого працюють з пластикової масою або, як її ще називають, пластикової ниткою. Принцип роботи пластикових 3D-принтерів заснований на методі пошарового наплавления пластикової суміші. По-англійськи цей спосіб виготовлення об’єктів називається FDM (Fused Deposition Modeling). Принтери, що працюють за методом FDM, відносяться до бюджетних апаратів. Їх вартість становить від 28 до 140 тис. Гривень.

За допомогою апаратів, що використовують метод FDM, можна з успіхом виготовляти ювелірні прикраси, сувеніри, іграшки, написи. Точність відтворення домашніх 3D-принтерів нітрохи не гірше, ніж у професійних апаратів, але вони значно поступаються останнім по продуктивності і можливості тривалої роботи без регулювання. Також вироби, отримані на домашніх 3D-принтерах, як правило, потребують подальшої доробки.

Існують інші технології об’ємної друку, на основі яких виділяються різні типи 3D-принтерів:

  • Лазерне спікання (SLS і DMLS). Тут матеріал у вигляді порошку розпорошується на поверхню столу і опромінюється лазером з запрограмованими за інтенсивністю областями. Порошок виготовляється як з пластика, так і з металу. Апарати, що працюють за методом SLS, по ціновій категорії відносяться до найдорожчих домашнім 3D-принтерів (від 3,5 млн гривень).При методі селективного лазерного спікання (SLS) порошок спікається під впливом лазера
  • Стереолітографія (SLA). При цьому методі в якості вихідного матеріалу застосовується виключно рідкий фотополімегрн Так само, як і при SLS, він опромінюється лазером і твердне. Ціна апаратів, що функціонують на цьому принципі, становить від 420 тис. Гривень.Модель SLA створюється шляхом впливу лазера на рідкий фотополімер
  • Багатоструменеві моделювання (MJM). Тут моделює матеріал також впорскується з сопел друкуючих головок. Метод характеризується високою точністю деталей. Вартість принтерів, що працюють на основі цього методу, становить від 3,5 млн гривень.Багатоструменеві моделювання (Multi Jet Modeling) по праву вважається одним з кращих методів прототипування
  • Пошарове склеювання (LOM). Відмінною особливістю методу є використання в якості вихідного матеріалу простий папери. Відповідно, неміцність матеріалу призводить до відомим обмеженням використання виробів. При відносній дешевизні паперу вартість апаратури досить висока (від 3,2 млн гривень).При створенні об’єктів методом пошарового склеювання в якості вихідного матеріалу зазвичай використовується звичайний папір
  • 3D Printing (3DP). Тут вихідним матеріалом служить гіпс. Основна ідея методу полягає в нанесенні гіпсового порошку на поверхню платформи з подальшим розпиленням на нього клейової маси з барвником пігментом. Вартість застосовуваних при такому методі апаратів складає від 700 тис. До 2,5 млн гривень.Процес 3D Printing відбувається шляхом нанесення гіпсового порошку з наступним розпиленням на нього клею

3D-принтери, що працюють за методом FDM

Принтери, які здійснюють друк за методом FDM, відносяться до бюджетного сегменту. Безсумнівним їх перевагою є порівняно невисока вартість витратних матеріалів. У свою чергу, постійно розширюється попит на FDM-принтери сприяє подальшому зниженню цін на обладнання та витратні матеріали.

Крім доступних цін, технологія FDM також відрізняється такими позитивними якостями:

  • широким асортиментом витратних матеріалів;
  • різноманіттям вирішуваних завдань;
  • непоганим співвідношенням ціни і якості.

Наявність всіх перерахованих факторів пояснює популярність 3D-принтерів, що працюють на основі FDM-технології, в малому бізнесі. Ринок  насичений різноманітними моделями 3D-принтерів на основі методу пошарового наплавления.

Всі ці принтери можна розділити на два класи:

  • апарати, що працюють в прямокутній системі координат;
  • механізми, що діють в циліндричній системі координат.

Провідними виробниками 3D-принтерів на ринку є компанії:

  • KLEMA;
  • МЗТО;
  • BIQU;
  • Cyberon;
  • CreatBoat;
  • Leapfrog;
  • Raise 3D;
  • Ltd

Таблиця: основні характеристики популярних FDM-принтерів

Назва моделі /
Характеристика
Mojo
Stratasys Ltd
KLEMA 180 Cyberon CyberMICRO BIQU MAGICIAN MZ3D-360
Розміри, см 63 × 45 × 53 35 × 33 × 49,5 20 × 20 × 20 22 × 25
× 42
27.4x21x35.5
вага, кг 27 18 1,7 4 8,6
Число друкуючих головок 1 1 1 1 1
Область друку, мм 127 × 127 × 127 220 × 180 × 180 110 х 110 х 110 100 × 100
× 150
202 × 182х150
Товщина шару, мм 0,178 0,04 0,1-0,3 0,1-0,4 0,04
Софт Print Wizard Cura Windows Cura Cura
Формат файлів друку .stl, .slc .stl, .obj, .gcode, .amf .stl, .obj
Тип витратного сировини пластик пластик пластик пластик пластик
друкований матеріал ABS Plus ABS, PLA, PVA, HIPS, TPU, Nylon, Carbon, PETG, PET, POM, PP PLA PLA,
PETG
ABS, PLA, HIPS, Нейлон, FLEX, Rubber
Швидкість друку, мм / с 10-50 150 50 80 150
Ціна, тис. гривень 40 65 23 12 78

 

Організаційні питання бізнесу на 3D-принтері

Підприємницька діяльність в рамках малого бізнесу на основі використання 3D-принтера зараз набуває все більшого поширення. З кожним роком з’являються все нові напрямки.

Переваги та ризики бізнесу

Основними перевагами надання послуг за допомогою 3D-друку є:

  • Відсутність необхідності в оренді великого приміщення. На перших кроках бізнесу можна обійтися невеликим офісним приміщенням або навіть власною квартирою.
  • Невеликий розмір необхідного стартового капіталу. Його основна частина піде на придбання 3D-принтера і витратних матеріалів.
  • Швидка окупність. При вартості обладнання та витратних матеріалів до 100 тис. Гривень перший же хороший замовлення може окупити всю суму.
  • Порівняно невеликий рівень конкуренції. Якщо у великому бізнесі 3D-друк порівняно давно успішно розвивається, то в малому бізнесі вона тільки починає набирати обертів.

Основними загрозами бізнесу по 3D-друку є наступні фактори:

  • зростання конкуренції і зниження ринкової вартості послуг;
  • недостатній рівень кваліфікації співробітників.

Покроковий процес організації справи

Відкриття майстерні по 3D-друку можна представити у вигляді виконання наступних послідовних етапів:

  1. Вивчення ринку та вибір оптимальної підприємницької ніші.
  2. Реєстрація підприємницької діяльності.
  3. Вибір приміщення.
  4. Організація сайту.
  5. Придбання 3D-принтера і витратних матеріалів.
  6. Проведення рекламних заходів і створення початкової клієнтської бази.
  7. Виконання перших замовлень.

Для реєстрації справи достатньо зареєструвати ВП. Якщо вже на перших порах йде мова про перспективу будівництва розгалуженого бізнесу з декількома майстернями або торговими точками, то краще відразу зареєструвати ТОВ.

Ліцензії для реєстрації не потрібно. Тому загальні витрати на облік в податковій інспекції обійдуться від 800 гривень для ІП і 4 тис. Гривень для ТОВ (держмито за постановку на облік в податковій). При реєстрації краще відразу вибрати ССО.

При постановці на облік в заяві необхідно позначити код діяльності. Поки що надання послуг або виготовлення деталей за допомогою 3D-друку в класифікації КОАТУУ відсутня. Тому вказуються наступні коди:

  • 2 Виробництво виробів з пластмас;
  • 21 Виробництво пластмасових плит, смуг, труб, профілів;
  • 29 Виробництво інших пластмасових виробів;
  • 81 Діяльність у сфері фотографії;
  • 25 Інша поліграфічна діяльність.

Дізнайтесь все про заробіток в інтернеті із нашого огляду.

Фінансові розрахунки

Найважливішим кроком є покупка 3D-принтера. На  ринку є широкий асортимент апаратів. Тут важливо зупинитися саме на тій моделі, яка найбільшою мірою підходить для обраного напрямку. Для більшості з них оптимальним варіантом є малогабаритні 3D-принтери, що працюють на основі FDM-технології. Вартість їх коливається від 12 до 100 тис. Гривень.

Витратними матеріалами для 3D-принтерів за цією технологією здебільшого є пластичні маси ABS і PLA. Вартість котушки пластика вагою 1 кг становить 500 гривень. При середній витраті на 3D-друк 40 кг пластику в місяць витрати складуть близько 20 тис. Гривень.

Пластик для 3D-принтера продається в котушках вагою 1 кг

Середні початкові витрати для ІП виглядають наступним чином (тис. Гривень):

  • принтер – 60;
  • ПК – 35;
  • витратні матеріали – 20;
  • реєстрація – 5;
  • створення сайту – 2;
  • реклама – 5;
  • оренда приміщення – 20;
  • комунальні послуги – 10.

Таким чином, знадобиться стартовий капітал в 160 тис. Гривень.

Ринкова вартість отриманих на 3D-принтері деталей становить близько 50 гривень за грам. При безперервній роботі протягом доби можна виготовити 150-300 г виробів. При цих умовах за добу виходить близько 10 тис. Гривень доходу, а за місяць – 250 тис. Гривень.

З цієї суми необхідно відняти такі основні щомісячні витрати (в тисячах гривень):

  • матеріали – 20;
  • заробітна плата (в тому числі за створення 3D-моделі) – 50;
  • оренда приміщення – 20;
  • податки (6%) – 15;
  • комунальні платежі – 10.

Разом: 115 тис. Грн

Таким чином, щомісячна чистий прибуток при ідеальному варіанті складе: 250 – 115 = 135 (тис. Гривень).

При таких доходах стартовий капітал окупиться за період до двох місяців.

Швидка окупність досягається, тільки якщо використовувати бюджетний 3D-принтер вартістю до 100 тис. Грн Однак для деяких напрямків бізнесу такий принтер не підходить. Наприклад, для виготовлення сувенірної продукції годиться тільки багатобарвний 3D-принтер вартістю до 3,5 млн грн У такому випадку період окупності може розтягнутися до двох років.

Бізнес-ідеї для роботи з 3D-принтером

Сфера використання 3D-принтера в малому бізнесі безперервно розширюється за рахунок появи нових і розвитку вже традиційних областей застосування.

Серед сучасних напрямків використання 3D-друку необхідно, перш за все, відзначити такі, як виготовлення:

  • іграшок;
  • сувенірів;
  • фігурок;
  • запчастин;
  • чохлів для телефонів;
  • форм для миловаріння і випічки.

Досить багатогранно розвивається 3D-друк в медицині для виготовлення деталей протезів, імплантатів, інструментів і навіть живих органів.

3D-друк іграшок і сувенірів

Для реалізації цієї ідеї можна вибрати два шляхи:

  • виробництво сувенірів та іграшок за існуючими шаблонами;
  • виготовлення унікальних екземплярів під індивідуальне замовлення.

У першому варіанті знадобиться просторе приміщення і дорогий багатобарвний 3D-принтер вартістю від 2,5 млн гривень, що забезпечує роботу з пластиком, керамікою і гіпсом. Також для роботи з клієнтами потрібен інтернет-магазин.

Дизайн іграшок, виготовлених за допомогою 3D-друку, зазвичай відрізняється своєю оригінальністю

Якщо передбачається подальше фарбування виробів, то для приміщення необхідно передбачити вентиляцію. Площа робочого приміщення (без офісу) повинна бути не менше 30 кв. м.

Для створення моделей необхідний досвідчений дизайнегрн Можна скористатися послугами фрілансера. Крім дизайнера, потрібен постійний працівник для виконання фарбування.

Необхідно ретельно продумати асортимент продукції. Навіть для дрібносерійного випуску звичайні іграшки не годяться, тому що собівартість іграшок, зроблених на 3D-принтері, досить висока. Тут більше підійдуть:

  • герої мультфільмів і віртуальних ігор;
  • окремі деталі, з яких в результаті складається одна велика і складна іграшка;
  • конструктори, що моделюють складні процеси.Для 3D-друку краще вибирати оригінальні ідеї

Тематичні фігурки

Останнім часом великою популярністю користуються об’ємні фігурки людей і тварин. Особливий інтерес викликають точні копії близьких, знайомих, друзів, улюблених домашніх тварин.

Для друкування таких фігурок досить купити 3D-принтер вартістю від 200 тис. Грн Наприклад, підійде 3D-принтер Picaso Designer X Pro вартістю 300 тис. Гривень або фотополімерний 3D-принтер Flashforge Hunter вартістю 305 тис. Гривень. Для здешевлення виробництва фахівці радять робити фігурки порожніми.

Виготовлення форм для миловаріння і випічки

На 3D-принтері можна друкувати силіконові форми оригінального дизайну для мила і свічок. Також все більшою популярністю користуються форми для випічки, виробів з шоколаду і харчового льоду. За допомогою 3D-друку можна створити абсолютно унікальні моделі. Правда, є шаблонні форми, але з їх реалізацією через жорсткої конкуренції можуть виникнути проблеми. Інша справа – створення унікальних форм. Їх можна продавати на своїй інтернет-майданчику.

Набуло поширення виготовлення шоколадних форм за ескізом клієнта.

За допомогою 3D-друку можна виготовляти не тільки форми, а й самі солодощі. Витратними матеріалами в цьому випадку є цукор, шоколад, крохмаль та інші харчові продукти. Вартість початкової закупівлі вихідних матеріалів становить 5-10 тис. Гривень. Перед тим як зайнятися виробництвом солодощів, необхідно домовитися про їх реалізації в ресторанах і кафе, узгодити асортимент і ціни.

3D-принтер дозволяє виготовляти незвичайні солодощі

Для реалізації бізнес-ідеї знадобиться стартовий капітал в розмірі від 60 до 150 тис. Гривень.

Запчастини для автомобілів

Виробництво автозапчастин за допомогою 3D-друку росте пропорційно збільшенню кількості автомобілів. Зараз це не тільки прерогатива великих компаній. Виготовлення автозапчастин на 3D-принтері цілком під силу для малого бізнесу. В основному мова йде про виконання дрібних деталей. Для цього підходять недорогі принтери, що працюють за допомогою методу пошарового наплавления (FDM). Більші деталі виготовляються за допомогою методу лазерної стереолітографії на основі порошку з тугоплавких металів.

При виготовленні автозапчастин особливу увагу необхідно звертати на фізичні характеристики вихідного матеріалу. Тут в основному застосовуються міцні і термостійкі фотополімери і ABS-пластик, а також поліаміди, сталь і алюміній.

На старті бізнесу по 3D-друку краще почати з виготовлення таких порівняно простих і невеликих за розмірами деталей, як заглушки, форсунки, засувки, різні кріплення. Для цього підійде бюджетний 3D-принтер, який працює з ABS-пластиком, вартістю від 20 тис. Грн Надалі можна купити більш дорогий принтер вартістю до 100 тис. Гривень.

Оренда приміщення складе близько 15 тис. Гривень. Також в основні витрати потрібно включити вартість витратних матеріалів (20 тис. Гривень на місяць), а також зарплату дизайнера (30 тис. Гривень) і кваліфікованого робітника (20 тис. Гривень). Можна укластися в стартовий капітал розміром до 150-200 тис. Гривень.

Далеко не будь-яку деталь можна виготовити на дешевому принтері. Для подальшого розширення бізнесу знадобиться вже професійний 3D-принтер вартістю від 2,5 млн гривень.

Чохли для телефонів

Останнім часом стало модним замовляти унікальні чохли для дорогих телефонів. Такі вироби можна виготовляти за допомогою 3D-друку.

Вартість оригінальних чохлів становить від 600 до 4 тис. Гривень. Їх можна виконувати за власними шаблонами, погодившись з бажаннями замовника або повністю на основі клієнтських ескізів. Оптимальним рішенням буде пропозиція чохлів через інтернет-магазин.

Оригінальні чохли для телефонів можна пропонувати до продажу через інтернет-магазин

Використання 3D-друку в медицині

3D-друк в медицині має безліч напрямків: від виготовлення деталей для протезів до створення біопрототіпов і медичних моделей на основі аналізів. У малому бізнесі 3D-друк зосереджена здебільшого в області протезування. Так, цікавою бізнес-ідеєю є 3D-друк екзоскелетів для протезування зламаних кінцівок. Для втілення цієї ідеї в життя можна за договором з лікувальним закладом на основі отриманих рентгенівських і інших знімків виконувати індивідуальні скелетні протези. Такі підтримують гіпсові моделі екзоскелетів полегшують життя травмованих пацієнтів і прискорюють одужання.

Протези, надруковані на 3D-принтері, допомагають людині швидше відновитися після травм

Особливо широко 3D-друк використовується в стоматології. З її допомогою значно прискорюється процес підгонки зубних протезів, і досягається неможлива для стандартної техніки точність. Існують 3D-принтери, спеціально створені для застосування в стоматології, наприклад, Solidscape 3Z LAB вартістю 2 млн гривень.

Зубні протези, виконані на 3D-принтері, відрізняються високою якістю

Інші бізнес-ідеї щодо застосування 3D-друку в малому бізнесі

Всі напрямки, за якими можна організувати малий бізнес, просто неможливо перерахувати.

Серед них є і такі екзотичні області, як виготовлення гітар з індивідуальним дизайном. Вартість таких гітар, по суті, є творами мистецтва, досягає 3-6 тис. Доларів.

Музичний інструмент, виготовлений технікою 3D-друку, є справжнім витвором мистецтва

До порівняно нових напрямків можна віднести виготовлення деталей інтер’єру: вазочок, підставок, оригінальних скульптур, столових приладів (ножів, вилок, ложок).

Вже традиційною сферою застосування є виготовлення форм для ювелірних виробів і біжутерії. Для використання в ювелірній промисловості застосовуються такі спеціалізовані 3D-принтери, як Sоlidscaре, Реrfactоry Хееd, РrojetСРX 3000 і інші.

Відгуки бізнесменів про практичний досвід використання 3D-технологій

Справа вирішив випадок. Одного разу, переглядаючи новинні стрічки, я раптом наткнувся на новину про вихід легендарного 3D-принтера Makerbot Replicator 2. Йшов 2012 рік, ця тема тоді була досить новою і не особливо розкрученої, і зацікавила мене. Я подивився кілька відеороликів, почитав тематичні статті на зарубіжних сайтах і відчув незвичайний інтерес. Вау-ефект був досягнутий: розумієш, що це – те саме майбутнє, яке скоро пройде повз і стане частиною цього, якщо не звернути на нього свою увагу прямо зараз. Відразу ж з’явилося бажання придбати диво-апарат, та й просто дізнатися детальніше, як у нас в цій області йдуть справи. Я погуглити магазини, прошерстил Авито і Яндекс-маркет, і з’ясував, що в Пітері немає жодної спеціалізованої компанії, яка займалася б цілеспрямовано продажем устаткування. Жодної викликає довіри фірми в цій галузі на весь величезний місто. Абсолютно новий порожній ринок, та ще й такий цікавий. Питання про те, куди далі рухатися, було вирішене.

Василь Кисельов, власник та керуючий директор компанії Top 3D Shop

https://habr.com/ru/company/top3dshop/blog/401339/

Одним з найпопулярніших домашніх підприємств є кулінарія і пекарное справу. Завдяки доступним і різноманітним інгредієнтам, домашні майстри-кулінари освоїли майже всі види фабричних солодощів. Одним з головних, є фігурний імбирний пряник. Цей популярний продукт особливо користується попитом у передноворічний період, а його форма обмежена тільки фантазією творця. Якраз, для вирішення завдань з пошуком форми, і застосовують 3d друк. У минулому році, до нас звернулася одна така домашня пекарня з проханням підібрати 3d принтер під друк формочок і топінгів. Після ретельного обговорення, було прийнято рішення придбати 3d принтер Picaso Designer X, тому що потрібно підібрати апарат не вимагає довго розбиратися з настройками друку і навчання премудростям підбору матеріалу.

Компанія 3D Tool

https://3dtoday.ru/blogs/3dtool/buy-a-3d-printer-and-make-a-fortune-9-a-successful-business-case-studi/

На практиці сфера 3D-друку виявилася далеко не такою простою, як в новинному телесюжеті. Галузь досить нова, обладнання технічно складне, довелося довго розбиратися у всіх нюансах. Допоміг минулий досвід брата, який займався 3D-моделюванням, адже перш ніж почати друкувати продукцію, її треба оформити в спеціальному графічному редакторі, перевести в зрозумілий формат для принтера і лише потім запустити весь процес. Однак на ринку вже були люди, що успішно засвоїли цю сферу і які надають відповідні послуги, і ми теж вирішили спробувати, за 100 000 грн купили два напівпрофесійних 3D-принтера і стартували. Природно, відразу виникло безліч технічних складнощів: проблеми з налаштуванням, подачею пластика, регулюванням столу. При друку у самій деталі виявлялися дефекти, які вимагали усунення. 3D-обладнання взагалі досить сире, невідпрацьований, виникає багато технічних збоїв і поломок. Неодноразово нам доводилося звертатися в сервісний центгрн Все це займало час. Зараз технічні проблеми теж періодично спливають, доводиться заново налаштовувати весь процес друку. Паралельно з вирішенням технічних проблем ми оформили сайт, придбали пластик і почали друкувати перші замовлення. Стартові інвестиції сумарно склали близько 300 000 грн, Велика частина цих грошей пішла на закупівлю обладнання і витратних матеріалів. На офісі нам вдалося заощадити: приміщення у нас залишилося від основної компанії, оскільки принтери займають мало місця, всього 2 кв. м, плюс шафа з матеріалом, розмістити його в офісі не склало труднощів. Найманих працівників у нас немає. Всю діяльністю повністю ведемо з братом: я відповідаю за спілкування з клієнтом,

Артем Рудак, засновник НІП «Ексклюзив»

https://kontur.ru/articles/4671

Малий бізнес на основі застосування 3D-друку успішно розвивається. Отримують практичне втілення все нові ідеї цього порівняно молодого бізнесу з одночасним розширенням вже стали традиційними областей застосування.